Literární večer se strašidly - jak je to s pověstmi

Na spaní ve škole se děti dlouho těšily. Byly plny očekávání a trochu i obav, jestli právě literární noc bude dostatečně zajímavá. Takže bylo jasné, že stezka odvahy nesmí chybět.

V první části literárního podvečera prokázaly děti svoje zkušenosti s vyhledáváním informací.  Usilovně hledaly a listovaly ve slovnících a encyklopediích všeho druhu, opakovaly abecedu a odměnou jim bylo šest vyluštěných křížovek s tajenkou: KNIHY NÁS BAVÍ, JSME PROSTĚ JEDNIČKY.

Ve druhé části čekaly na děti pověsti, a to zejména ty strašidelné. Nejprve obdržela každá skupinka hromadu písmenek, ze kterých bylo třeba vyskládat šest názvů nejčastějších strašidelných bytostí z pověstí a pohádek. Poté byla každá skupinka obdarována jednou pověstí a úkol zněl jasně. Přečíst a následně připravit pro ostatní děti krátkou dramatizaci. S minimem rekvizit a kostýmů se děti tohoto úkolu zhostily  velmi skvěle. V pověstech tančily divoženky, strašili hejkalové a objevili se i rohatí čerti.

Venku se zatím setmělo a nastala ta správná doba vyrazit na stezku odvahy a zjistit, jak to vlastně se strašidly v okolí Kralic je. Na okraji habrového lesa čekaly zapálené svíčky a tajemné zvuky z lesa dávaly tušit, že na pověstech a bytostech v nich něco pravdy bude.  I proto se raději rozhodly některé děti projít stezku společně s kamarádem či kamarádkou.  Na samém konci stezky čekalo děti nejprve perníkové překvapení a později i představení  všech místních „strašidel“, které tuto prima stezku odvahy připravily. Všem maminkám a dětským strašidlům moc děkujeme!

Po návratu do školy čekal ještě na děti v tělocvičně hejkal, aby si s nimi společně zapěl „Divnej jekot po lesích se prohání…“ a přitom už se některé pomalu chystaly na kutě. Usínání ve spacáku zpříjemnila milovaná knížka, kterou si děti přinesly. Některé z ní ještě stihly přečíst úryvek nahlas, jiné už ale usínaly po náročném dni. Vždyť byla skoro půlnoc!

O brzké vstávání se postaral hlahol kostelních zvonů. Po snídani a rozcvičce čekala děti zkouška šikovných rukou. Vyrobit si vlastní obal na knihu zvládly všechny. Ještě společné foto, uklidit třídu a pak že to s knihou a bez mobilu bude nuda.